Teadusbuss külas

28/11/2014 11:45
 

Teisipäeval,  25. novembril külastas meie kooli Tartu Ülikooli teadusbuss.

Teemaks oli „Kuidas talv üle elada? ”  Meile õpetati erinevate katsete põhjal huvitavaid viise ja lahendusi,  kuidas seda teha saaks. Publiku seast kutsuti ka abilisi ja nendega koos tehti igasuguseid katseid. Näiteks näidati meile, kuidas elektrišoki abil teha kiiresti sooja. Selleks kutsuti publikust viis last, kes võtsid ringis üksteisel kätest kinni. Mõned hetked hiljem hüppasid kõik ringisolijad, peale katse demonstreerijate, üles ja ahmisid hämmeldunult õhku. Ootamatult said kõik päris üllatava „suraka“ osaliseks!

Soojuse saamiseks peab olema ka piisavalt suhkrut ehk energiat ja meile näidatigi, kui palju on kummikommis, mida kõik lapsed armastavad, suhkrut. Selgus, et seda polegi nii palju nagu arvasime. Paar toredat katset tehti ka õhupallidega. Esimeses katses pandi täispuhutud õhupallid vedelasse lämmastikku, kus nad kokku tõmbusid ja välja võttes paisusid jälle suureks. Teises katses hingasid läbiviijad õhupallidest sisse erinevaid gaase, üks üliõpilane kõigile tuntud heeliumi ning teine noormees häält madalamaks tegevat gaasi, ning laulsid laulu „Aisakell“. Üks  laulis hästi kõrgelt ja teine jälle väga madalalt. See oli väga-väga naljakas ning kõik lausa rõkkasid naerda!

 Nagu ikka on olnud, lõppes seegi etendus suure pauguga, milleks tuli kõrvad kinni katta, sest  muidu oleks see kuulmisele ohtlik olnud. Kuid valju pauku oli kuulda isegi siis, kui kõrvad olid kinni kaetud.

Lõppkokkuvõttes oli see üritus nii õpetlik, huvitav kui ka lõbus ja usun, et kõik jäid väga rahule ning loodetavasti tuleb teadusbuss meile ka järgmisel aastal!

 

Emili, Kaisa, Triinu-Liis         6. klass