Reipalt koolipinki

21/09/2015 10:38

Septembri teisel nädalal toimus üle eestiline tervisenädal.  Tavalise spordipäeva asemel toimus 11.septembril Kärla koolis tervisepäev „ Reipalt koolipinki“. Koolipere oli jaotatud kahte rühma: algklassid(1.- 4.kl) ja vanem kooliaste(5.- 9.kl).

Algklassikute päev algas hommikuse liiklusteooria tunniga, mis lõppes testiga.  Parimateks liikluse tundjateks olid Raimond Altman ja Egeli Lopp. Tänavused neljandikud said oma eelmise aasta õpitut meenutada ja tuli välja, et suvega oli mõni test natukene ununenud. Oma klassi parimaks osutus Robert Luks.  Peale seda rakendati teooria praktikasse, kus lapsed tegid Paul Liiva juhendamisel rattaga vigursõitu. Oma oskusi testiti veel korvpallis, jalgpalli- slaalomis ja minigolfis. Küsides, kuidas lastele päev meeldis, leidis Raimond, et üritus oli väga tore ja meeldejääv. Eriti pakkus huvi minigolf. Teise klassi Raineri arvates olid kõik alad nii põnevad ja lõbusad. Laste jaoks lõppes päev orienteerumisristsõnaga. Päev meeldis lastele väga ja leidsid, et kõik spordipäevad võiksid sellised olla.

Vanema kooliastme päev algas aulas meditsiiniloenguga, kuhu oli oma teadmisi  jagama tulnud Kärla pereõde Milja Mäeorg. Edasi suunduti koolimaja taha, kus algas nutiorinteerumine Annika Kikase juhendamisel. Oluline oli, et võistkonnad koosneksid erineva klasside õpilastest. Kuuldes, et  orienteerumine toimub tahvelarvutitega, muutusid noored väga elavaks. Võistkonnad pidid jõudma mitmetesse punktidesse, kus tuli lahendada erinevaid ülesandeid, et saaks edasi liikuda. Tundub küll lihtne, aga oluline oli olla täpne, sest tähtis polnud kiirus, vaid vahemaa läbimine kõige lühemalt. Jooksvalt noori küsitledes, vastas Grat-Magnori tiim, et pole see nii lihtne midagi, eriti kui näed, et teised juba jooksevad eest minema. Alguses lahendati ülesandeid tahvlis, kus iga õige vastust näitas suunda järgmisse kohta. Internetist vastuseid leida oli lihtne, aga lõpus tuli juba praktiseerida õpitud teadmisi.  Üheks ülesandeks oli kontrollida auto ja ratta turvavarustust. Kontrollpunkti läbiviija Erki Kuuse sõnul oli üllatavalt heameel näha, kui teadlikud on noored turvavarustuse osas. Oma hommikusi meditsiiniloengu teadmisi rakendati järgmises punktis. Kehalisest kasvatusest vabastatud noored olid vigastatud. Näiteks kaheksanda klassi Mattiasel oli vasaku käe randme verejooks ja ülesandeks oli pakkuda õiget meditsiinilist abi.  Noored võtsid antud ülesannet tõsiselt ja teooria sai edukalt praktikasse rakendatud. Viimase punkti ülesandeks oli kokku panna liiklusmärgi pusle ja leida liiklusraamatust antud märgi funktsioon.

Mida siis pakkus nutiorienteerumine noortele? Noored said uue kogemuse tahvelarvutiga ja nägid, et seda saab kasutada ka õppemeetodil. Õppisid tegema meeskonnatööd, kus arvestati kõigiga. „Twiinipõngerjate“ tiimi juht Sander ütles: „ Ega õigete vastuste leidmine internetis polegi nii lihtne. Tuleb osata leida õigeid allikaid, et vastus oleks ikka korrektne.“  Võitjateks osutus „Erkikuusefanclub“, kelle sõnul algus ei läinud neil kõige ladusamalt, kuid endalegi üllatuseks läbisid nad distantsi 3,8 kilomeetriga. Samas osutus võitjateks ka tiim, kelle distantsipikkus oli natuke üle 5 km, sest nemad said kõige rohkem värskes õhus liikuda.

Kokkuvõtvalt võitsid  nii õpilased kui ka õpetajad. Pole midagi paremat, kui viibida ilusa päikesepaistelise ilmaga õues värske õhu käes. Õpilaste kommentaar „Reipalt koolipinki“ päevale oli väga positiivne. Sooviti, et selliseid päevi oleks rohkem ja neil oli väga lõbus.  Noored tänavad organisaatoreid  sellise toreda kogemusterikka päeva eest!

 

 Peatoimetaja ja intervjueerija Kaisi Õispuu