Kärla Põhikooli „10 sendi laat”

02/10/2013 19:19

Algklasside fuajees toimus 02.oktoobril pärast esimest tundi „10 sendi laat”, mis oli pühendatud mihklipäevale, mida Eesti rahvakalendri järgi tähistati 29. septembril. 

mihklipäev lõpetas jüripäevaga alanud suvepoolaasta. Selleks päevaks pidid välistööd olema lõpetatud. Mihklipäeval tapeti lammas, mille juurde öeldi: "Igal oinal oma mihklipäev". Pruuliti õlut, toidulaud oli rikkalik. Söödi sülti, klimpide ja aedviljaga lihasuppi, keedetud liha ja verikäkke- kõik lambast. Mõnel pool tapeti ka kodulinde. Küpsetati rukki-, odra- ja nisuleiba, sepikut, saia ja kooke, samuti naerist ja kaalikaid. Käidi körtsis ja mihklilaadal. Mihklilaat oli oluline kokkusaamise- ja meelelahutuspaik.

Nii ka meie Kärla kooli algklasside õpilased tegid väikese kokkusaamise ja pidasid laata. Müüma oli tuldud nii aiasaadusi(õunu), õunamahla kui ka sügisandide lisanditega valmistatud maitsvaid kooke ja saiakesi. Nii soolaseid pirukaid ja muffineid kui ka magusaid. Kaubeldi veel mängu- ja iluvidinatega (käevõrud, patsikummid). Oli isevalmistaud kaarte ja muud käsitööd.

Oli müüjaid, oli ostjaid, oli niisama lustijaid. Lapsed, kes laadast osa võtsid (nii müüjad kui ostjad), olid elevil ja põnevil. Laadal kauplemine võimaldas lastel õppida suuremas saginas üksteisega arvestamist, kannatlikkust järjekorras seistes ning ka matemaatikat raha lugemise näol. See oli huvitav, õpetlik ja rikastav kogemus kõigile.

Suured tänud kõikidele vahvatele osavõtjatele!

Heti Anetti ema Triin, Marcuse ema Anneli ja Karl Arese ema Dairi

rohkem pilte kooli kodulehe galeriis