Kärla koolil olid külas sõbrad Euroopast.

19/05/2015 11:38

 

Möödunud  nädal oli Kärla Põhikooli õpilaste jaoks  unustamatu. Meie kooli saabusid  Comeniuse projekti „Choose 2 Live And Think Healthy In A Healthy Community“ raames noored Poolast, Türgist, Prantsusmaalt ja Itaaliast. Projekt on väldanud kaks aastat, mille jooksul meie õpilased on külastanud eelpool mainitud riike. Nüüd leidis aset projekti lõpuüritus, mille korraldaja maa oli Eesti ja meie väike Kärla kool. Külalisi oli kokku 35, kes veetsid sisuka nädala Saaremaal 10. – 17. maini.  Selle nädala põhiteema oli internet ja sellega kaasnevad rõõmud ja ohud.

Kauaoodatud külalised saabusid Kärlale 10. mai õhtul, kus pered neid juba ootasid.  Noored majutati 8. ja 9. klassi õpilaste kodudesse ning õpetajad ööbisid Kuressaares Linnahotellis.  Külaliste saabumisega algaski see sündmusterohke nädal.

Esmaspäeva hommik oli terve koolipere jaoks ärev. Külalised saabusid hommikul kooli ja suhtluskeeleks oli inglise keel.  Kooli aulas toimus ühine kokkusaamine, kus tutvuti üksteisega  ja räägiti nädala plaanidest. Kärla kooli õpilased tegid oma  külalistega ringkäigu koolimajas ja alevikuss. Päev jätkus meie õpilastel koolitundides ja külalistele tehti  ekskursioon Lääne-Saaremaal. Kõik väljasõidud viis läbi giid Elle Mäe.  Neile  väga meeldis Saaremaa loodus ja kohalik toit.  Kuna õhtute sisustamine oli perede ülesanne, siis  sellel õhtul viidi noored erinevatesse  Spaadesse lõõgastuma.   Külalisõpetajad said õhtul nautida maitsvat  õhtusööki Veski trahteris koos meie kooli õpetajate seltskonnaga.

Teisipäeval tutvuti Kuressaare linna ja lossiga, külastati Lääne-Saare vallavalitsust. Peale seda anti õpilastele vaba aega, mille noored veetsid erinevates kohvikutes.  Kuid päev ei olnud sellega veel lõppenud. Kärlal ootas neid ees nutiorienteerumine, mille viis läbi Simmo Kikkas Kuressaarest. Õpilased said  moodsa tehnoloogia abil orienteeruda Kärla alevikus.  Noortele anti võimalus kasutada nutiseadmeid otstarbekalt.  Oli näha, et  selline kaasaegne lähenemine neile meeldis, kuna sihtpunkti naasti väga positiivsete  emotsioonidega. Samal ajal veetsid õpetajad mõnusalt aega Kärla terviserajal. Õhtu oli  õpilastele vaba ja hiljem selgus, et noored  olid korraldanud Paul-Marki juures grilliõhtu. See oli väga vahva, sest kohale olid tulnud kõik 30 noort.

Kolmapäev oli väga töine ja kiire. Kärlale saabus Kinobuss, kus multifilmi tegemisest rääkis Mikk Rand. Esmalt andis Mikk ülevaate filmi tegemisest ja tehnikatest. Meie kooli õpilased olid eelnevalt ette valmistanud multifilmi stsenaariumid, mida siis hakati töörühmades filmideks tegema. Rühmades olid eri riikide õpilased, seega toimus suhtleminegi inglise keeles. Saime teada, et ühe korraliku mutifilmi tegemiseks läheb umbes kaks aastat, kuid meil oli aega vaid mõni tund. Nii me asusimegi kiiresti tööle. Tehnikaid, kuidas filmi teha, oli mitmeid: kes tegid tahvelarvutis, kes joonistasid või mängisid ise tegelasi. Kogu see protsess oli küll raske, aga väga põnev. Noored pidid olema loomingulised, tegema üksteisega koostööd, sealjuures arvestama erinevate kultuuride eripärasustega. Noored olid väga elevil ja nautisid tööprotsessi. Taaskord saime kinnitust, et tänapäeva noored on  väga julged kasutama erinevaid programme ja tehnikaid oma  loovuse väljendamiseks. Valminud animatsioone vaata siit: https://www.youtube.com/watch?v=ctWvF-7vNOQ&feature=youtu.be

Päeva teises pooles toimus loeng teemal „Vabaaja veetmine internetis, on-line mängudes ning sellega kaasnevad ohud“. Koolituse viis läbi Birgy Lorenz, kes on Tallinna Ülikooli Informaatika Instituudi haridustehnoloogia keskuse projektijuht ning Tallinna Pelgulinna Gümnaasiumi IT arendusjuht. Peale söögipausi koguneti söökla esisel platsil, kus alustuseks viis Birgy meiega  läbi mängu “Arvuti ja Viirus”. Kõik olid selle üle rõõmsad, sest sai ju liigutada! Edasi suunduti saali, kus järgnes kolme tunnine loeng arvutite ja telefonide turvalisusest. Tehti erinevaid grupitöid, mille läbi teadvustati noortele kui lihtne on sattuda küberkiusamise ohvriks enda rumaluse ja teadmatuse tõttu.  Kui loeng lõppes, oli jäänud veel vaid üks asi – hommikul valminud animafilmide vaatamine. See oli täiesti uskumatu, millised tööd valmisid noorte poolt nii lühikese ajaga! Töine päev oli seda väärt, sest lahkuti uute kogemustega ja elevil meeleoluga. Selle sama meeleoluga suunduti koju, söödi kõhud täis ja noored kogunesid koolimaja taha, kus peeti üks korralik jalgpallilahing. Õpetajad läksid traditsioonilisele õhtusöögile Kuressaarde.

 

Neljapäeval said külalised taas kord nautida Saaremaa vaatamisväärsusi, seekord veedeti aega Sõrve poolsaarel. Külalised olid Sõrvest vaimustunud ja tundsid, et nad on ära käinud maailma lõpus! Õhtul olid kõik kutsutud kooli kevadkontserdile, mis oli külaliste jaoks väga meeldejääv ja soe. Nende jaoks oli väga liigutav näha etteasteid, mis rõhutasid meie kodumaa armastust. Peale kontserti oli projektis osalenud lastele, peredele ja õpetajatele korraldatud perede poolt pidulaud, millele järgnes väga lahe pidu DJ-ga. Näha oli, et kogu see koos oldud aeg on noori liitnud. Pidu nauditi väga ja saal ei olnud kordagi tühi. Siinkohal tahavad lapsed tänada DJ Henri Rumpi. Tantsimas ei käinud mitte ainult õpilased, vaid ka õpetajad ja lastel oli hea meel näha, et  õpetajadki saavad pidu nautida.

 

Reede oli taas töine päev, koolimajas toimus õpilaskonverents - esitleti erinevate riikide ettekandeid internetiga kaasnevatest ohtudest. Päev lõppes samal teemal eelnevalt on-lines läbi viidud küsitluse kokkuvõttega. Kokkuvõtte kandis ette 9.klassi õpilane Paul-Mark Pihl. Tänu nendele esitlustele on noored teadlikumad internetis toimuvast ja sellega kaasnevatest ohtudest.

Edasi järgnes õpilastele väljasõit ökotallu „Good Kaarma“, kus nad said osa võtta seebi valmistamisest. Kuna enamus noori olid pärit suurtest linnadest, siis said nad aimu, kuidas toimub elukorraldus maal, kus ei panda rõhku tehnilistele võimalustele, vaid loodussõbralikumale elustiilile. Samal ajal toimus koolimajas õpetajatele projekti töökoosolek. Õhtu veetsid noored Käesla külaväljakul, kus grilliti ja mängiti traditsioonilisi Eesti mänge.

Kuna ilm vedas alt, siis istuti ühiselt püstkojas lõkke ääres, kus meenutati möödunud nädalat, mil õpiti paremini tundma nii iseennast kui ka erinevaid Euroopa kultuure. Kogu grupp hoidis ühte, kui midagi tehti, siis ikka koos. Poola noored leidsid, et tehnika ei suuda asendada sõpru ja neid kogemusi, mida sa teistega suhtlemisel õpid. Just nimelt sõpru, sest Eestist lahkudes ei olnud nad enam külalised, vaid sõbrad.

Õpetajatele toimus pidulik projekti lõpetamine Kuressaares Saare Golfi restoranis MO. Õhtu meeleolu hoidis üleval meie kooli muusikaõpetaja Marika Aarnis oma tütre Eva Aarnisega, kes koos musitseerisid klaveril ja viiulil.

Laupäevahommikune sõprade koduteele saatmine oli pisaraterohke ja Riccardo Itaaliast ütles nii ilusasti, et Eesti ilm oli väga muutlik ja külm, aga sellest pole midagi, sest inimesed siin on südamlikud ja soojad. Selle soojuse võtsid nad kõik oma kodudesse kaasa. Aitäh teile sõpruse eest!!!

 

Comeniuse projekti „Choose 2 Live And Think Healthy In A Healthy Community“ põhimõte on tervislik elukeskkond igas mõttes - sport, loodus, tervislik toitumine ja infotehnoloogia otstarbekas kasutamine. Tänu läbi mitteformaalse õppe on noored nendes valdkondades oluliselt teadlikumad. Õpilasvahetus on avardanud noorte maailmapilti, samuti arendanud loovust, keeleoskust  ja on õpitud arvestama erinevate kultuuride eripäradega.

Oli suur au võõrustada neljast riigist tulnud õpetajaid ja õpilasi. Suured tänud projekti algatajale Tiina Luksile ja eestvedajatele Jaan Lemberile, Katrin Mesilale, Margit Lindaule, Anne Pildrele ja Külli Luubile, samuti kõikidele õpetajatele, lapsevanematele, õpilastele ja toetajatele, kes andsid oma panuse selle projekti õnnestumiseks.

 

Kaisi Õispuu, Katriin Soon ja Sander Õispuu

Projektipäevadest fotosid näed siit: https://kpk.edu.ee/koduleht/index.php/projektid