Kanep ja heaolu – müüt või tegelikkus?

09/12/2014 12:58

 

 

Inimese loomuses on vajadus tunda end hästi, mistõttu püüdleme pidevalt heaolu poole. Positiivsed elamused toidavad keha ja vaimu ning annavad energiat. Oma valikutes, mis seonduvad heaolu saavutamisega, on kõik vabad. Kellele teeb rõõmu sport, kellele lemmikloom, kes saab oma inspiratsiooni muusikast või autode putitamisest. Teatud hulk inimesi võtavad aga vastu otsuse saavutada nn heaolu, tarvitades selleks keelatud aineid.

Esimesed sõltuvusained, millega paljud noored enne täisealiseks saamist kokku puutuvad, on alkohol ja tubakatooted. Vanusepiirang nimetatud ainete tarvitamiseks ja omamiseks on 18. eluaastat. Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete puhul ei ole aga võimalik rääkida vanusepiirangutest – nende käitlemine ehk tarvitamine, ost, müük, vahetus, üleandmine, kasvatamine jne on keelatud kõikidele, olenemata vanusest.

Uimasteid tarvitatakse erinevatel põhjustel – „keelatud-vili-on-magus” põhimõte tekitab huvi ning soovi katsetada ja proovida. Mõni inimene arvab, et see aitab paremini seltskonda sulanduda, mõni otsib oma muredele lahendust või lohutust. Mõnel pole enam midagi otsida, sest keha ja vaim on juba nii suures sõltuvuses, et nõuavad seda ise.

Kanepit, mis on noorte hulgas enamlevinud illegaalne uimasti, peetakse sageli süütuks narkootikumiks. Selline arvamus tuleneb kanepilembeliste reklaamitööst ja esialgsest näilisest heaolutundest.

Kanep sisaldab narkootiliselt aktiivset ainet THC ehk tetrahüdrokannabinooli, mille tarvitamise tulemusel muutub inimese maailma tajumine. Tarvitaja ei orienteeru ajas ega kohas, tunneb end lõõgastunult ja muretult ning tal esineb kohatuid naeruhoogusid. Tarvitamisele järgnevad koordinatsioonihäired, millega kaasneb õnnetustesse sattumise oht nt: autot juhtides või töötades tellingutel. Samas võib ta langeda seisundisse, kus tuntakse hirmu, rahutust ja jälitusmõtteid, mis võivad viia paanikahoogude ja ärevushäireteni.

Kuna kanepi mõju on paljude jaoks seotud tarvitamisele järgneva näilise positiivse    heaolutundega, siis on sealjuures raske uskuda, et sellega kaasnevad tõsised tagajärjed. Nendeks on keskendumis- ja õpiraskused, käitumishäired, motivatsioonipuudus, vaimsete võimete langus, apaatsus ja ükskõiksus. Kanep soodustab skisofreenia avaldumist ja teket, samuti on oht langeda deliiriumisse, kanepipsühhoosi. Deliiriumis isik ei saa aru, mis tema ümber toimub, on meeltesegaduses ning ei pruugi ära tunda tuttavaid. Kanepipsühhoos on pikemaajaline ja inimese reaalsustaju kaob. Sageli on kanep hüppelauaks järgmiste narkootikumide juurde, kuna ei saavutata enam sama heaolutunnet, mis esialgu.

Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete käitlemine on Eestis karistatav väärteokorras kuni 800 eurose rahatrahvi või arestiga ning kuriteokorras rahalise karistuse kuni eluaegse vangistusega.

Kanepi kõrval on turule tulnud sünteetiline kanep (spice, K2, mädi), mis kujutab samuti endas tarvitajaskonnale suurt ohtu.  Eestis sünteetilist kanepit tarvitanud noored on oma kogemusi kirjeldanud järgmiselt: surmahirm, paanikahood, paranoia, hallutsinatsioonid, oksendamine, teadvuseta olek. Paljudes riikides on antud aine tarvitamine lõppenud surmaga.

Ehkki oma valikutes oleme kõik vabad, ei anna kanepi tarvitamine supervõimeid ega lahenda probleeme, pigem süvendab neid. Elus on palju võimalusi tuua oma ellu rõõmu ja rahulolu. Muredele leiab lahendused nendega tegeledes ning vajadusel paludes abi. Seega kui autode remontimine enam pinget ei paku, siis on ehk IT-valdkond Sinu uus väljakutse või miks mitte mõni uus spordiala, mida harrastada.

 

Minna Raun

Kuressaare politseijaoskonna noorsoopolitseinik